Choď na obsah Choď na menu
 


·                SALSA
História:
Jedným z najstarších prarodičov salsy je CONTRADANZA, ktorá vznikla vo Versailles. Na španielskom dvore bol tento tanec veľmi populárny, až sa napokon spolu so Španielmi dostal až na Karibik. Ďalšou súčasťou kubánskej hudby sú rytmy afrických otrokov, ktoré sa veľmi často objavovali v ich náboženských rituáloch. Svojím dielom k vývoju salsy prispeli i haitskí prisťahovalci. V druhej polovici 19. storočia sa kompozičné metódy začali od seba v závislosti od regiónu nenápadne odlišovať. Na východe Kuby bazírovala hudba na postupnosti jednoduchých akordov, ktoré sprevádzali speváka, spievajúceho prevažne imrovizované texty. Všetky tieto znaky sú pre salsu charakteristické doposiaľ. Na západe podliehala hudba viac európskemu vplyvu, pričom nástroje častokrát pripomínali francúzsky orchester.
 
Charakteristika:
Slovo „salsa“ si zvolil v 60. rokoch grafický dizajnér Fania Studios-Izzy Sanabria, aby bol koncert predaja novej hudby lepšie predajný. Vlastne tým označil hudobný štýl, ktorý sa vyvíjal na multikultúrnej úrovni na mnohých miestach naraz. Salsa ako hudobný štýl má jasnú štruktúru: -         úvod
-              melodická časť
-              časť s rytmom alebo perkusiami
-              Montuno
-              ďalšia melodická časť
-              koniec
                       

Do slovenčiny by sa dal pojem salsa preložiť ako „omáčka“. Rozumie sa pod ním určitý druh latinsko-americkej tanečnej hudby, ktorá je od 70. rokov stále populárnejšou. Salsa je vriacou pikantnou omáčkou, pripravenou z rôznych prísad, ktoré samé o sebe vyvolávajú závislosť. Na salse je výnimočné to, že sa pri tanci môžete oprieť, či doslova objať jej rytmus. Pohyb je veľmi temperamentný. Na rozdiel od štandardných európskych tancov ide o tzv. „Tanec z ulice“. To znamená, že tanečníkovi ostáva ponechaná kreativita. Každý tanečník vkladá do pohybu kus svojho srdca.

audio ukážka:   www.youtube.com/watch

·                BACHATA
História:
Je to populárna gitarová hudba z Dominikánskej republiky, ktorú preslávil napríklad hit Obsesion od skupiny Aventura. V dominikánskej republike bola gitarová hudba populárnou ssnáď odjakživa, ale prvá nahrávka v štúdiu vznikla až v 60. rokoch minulého storočia. Najprv bola bachata považovaná za romantickú, potom za nemravnú a časom ju hralo len jedno rádio. Spájala sa so svetom chudoby a prostitúcie. Tam dlho aj zotrvala a v jej textoch sa začali objavovať slangové výrazy, sexuálne dvojzmysly a nimi vyrozprávané príbehy chudobných ľudí a podsvetia. Na výslnie sa opäť začala dostávať v období medzi 70.-90. rokmi, keď sa postupne „zromantizovávala“, a tým sa stala akceptovateľnejšou. K úspechu jej pomohli aj prvky merengue v skladbách. Bachata sa začala nahrávať s elektrickou gitarou, začali ju hrávať úspešní hudobníci zo strednej vrstvy a postupne ju akceptovala celá spoločnosť.
 
Charakteristika:
Je to veľmi príťažlivý párový tanec. Tanec zamilovaných, nevyužíva veľa prvkov, ale je náročným na pohyb tela... Tanečníci sú pri nej v tesnom objatí a spoločne si vychutnávajú vzájomnú blízkosť a romantickú hudbu.

 audio ukážka:  www.youtube.com/watch

·                          MERENGUE
História:
Od roku 1930 je národným tancom Dominikánskej republiky, ale obsahuje v sebe prvky kubánskej hudby.
 
Charakteristika:

 Tancuje sa rôznymi spôsobmi. Napríklad, keď muž drží partnerku v tesnom objatí a spoločne sa točia, či ukračujú vpred a vbok, ale neoddelia sa. Či tancujú rôzne figúry a otočky, držia sa vždy aspoň za jednu ruku. Merengue je veselý, živý tanec plný radosti a farieb, tak ako aj jeho hudba.

audio ukážka:    www.youtube.com/watch

 KUBÁNSKA CHA-CHA

História:
Základný rytmus, z ktorého tento temperamentný latinsko-americký tanec vychádza, zložil kubánsky skladateľ a hudobník Enrique Jorrín, ktorý začiatkom 50. rokov viedol orchester Orquesta América. V roku 1953 zabodoval v kubánskych tančiarňach hitmi L´Enaganadora a Silver Star, ktoré publikum inšpirovali na vytvorenie nového tanečného kroku. Netrvalo dlho a Cha-Cha sa rozšírila rýchlo za hranice Kuby. Najprv do Mexika a Spojených štátov a odtiaľ prakticky do celého sveta. V New Yourku sa stala najmódnejším tancom roku 1955, keď ho v miestnom tanečnom salóne Palladium uviedol legendárny Mambo a Cha-Cha-Cha orgester. Začiatkom 60. rokov sa tanec dostal na oficiálne tanečné súťaže.
 
Charakteristika:
Cha-Cha je veľmi živá a plná nečakaných zvratov, pretože nikdy neviete presne odhadnúť, aký nasledujúci pohyb alebo akú figúru tanečný pár zatancuje. Strieda sa v ňom základný mambo krok s rýchlym premenným krokom, pri ktorom vraj topánky tanečníkov vydávajú zvuk ča-ča-ča. Podľa toho vznikol názov nového tanečného smeru.

audio ukážka:   www.youtube.com/watch 

 

 

Moje vlastné vnímanie

            Salsa je tanec, môjmu srdcu najbližší, kvôli tomu, že sa ho sama učím. Páčia sa mi na ňom jeho krokové variácie a tanečné figúry. Sú zmesou temperamentných pohybov a nežných dotykov. Je to vášnivý tanec, ktorý v sebe ukrýva tie najhlbšie pocity a túžby, čím mi zakaždým zasiahne srdce pri jeho tancovaní. Vyjadrujem ním momentálne prežívanie a nezamýšľam sa nad tým, čo sa okolo mňa odohráva. Ponorím sa do sveta, v ktorom prestávam myslieť, iba cítim. Napĺňa ma nesmiernou radosťou, preto už len pomyslenie na tento tanec a spomienky naň, mi vyčaria úsmev na perách. Tento tanec ma najviac oslovil, pretože je taký slobodný a dovolí mi nespútane sa hýbať.

            Bachata je tanec, ktorý je pre mňa ten najromantickejší zo všetkých vybraných. Dosiaľ som nemala možnosť skutočne si ho zatancovať, pretože ho tancujú zaľúbené  páry. Je to veľmi emotívny tanec, pretože sa tancuje v tesnom objatí a spoločné dotyky vyvolávajú u ľudí pocit hlbokej náklonnosti, dôvery a vášne. Podmaňuje si ma svojou melodickou hudbou. Ukrýva v sebe pôvab, ktorý vyvoláva moju predstavivosť. Dovoľuje mi snívať, a preto som taká šťastná... Veď sny sú predsa kľúčom k ľudským pocitom a túžbam. Cítime, aby sme žili a žijeme, aby sme cítili..

            Merengue je tanec, ktorý je pre mňa veľmi zábavný svojou rytmickosťou. Rada ho tancujem, keď som unavená, pretože dodáva nesmierne množstvo energie. Ľudia ho radi počúvajú pri šoférovaní, aby pred volantom nebodaj nezaspali... Tancuje sa veľmi ľahko, lebo sám o sebe je odľahčujúci. Nesie v sebe myšlienku radosti zo života. Je nespútaný a hovorí o tom, ako by mal človek nahliadať na svoj život.

            Kubánska Cha-Cha je tanec, ktorý som si obľúbila hneď, ako som si ho zatancovala. Je svieža, pružná a upútala ma svojou ľahkosťou. Tancujem ju teda s úsmevom na tvári. Zanecháva vo mne elán a pocit tepla, ktorý je rovnaký ako ten, ktorý cítia ľudia na slnečnej Kube. Možno práve preto ho mám tak rada. Kuba je totiž mojím veľkým cestovateľským snom. Páči sa mi na nej to, že ju tancujú ľudia, ktorých je súčasťou ich prejavu. Je preto spontánna.

 

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

vikin tanec

(viki, 24. 10. 2010 16:55)

bol to môj prvi aj posledni tanec ktori som si vimislela.